Už nám kvetou kroukusy před školou!
Jistě jste před vánocemi uklízeli nebo se po vánocích ve vašich domácnostech objevila...
Tento projekt běží již několik let na školách po celé Evropě a každoročně se do ně...
"V poslední době se rozvinula na sociálních sítích čilá debata o vlivu koček, kter...
Všichni produkujeme určité množství odpadu. Jsou osoby, které nad tím, jaký dopad ...
V roce 2018 se změní pravidla pro prodejce kotlů, která souvisejí s ochranou ovzdu...
POZVÁNÍ DĚTÍ K ÚČASTI NA 46. ROČNÍKU MDVV LIDICE 2018 Ke stažení Pozvání dětí k ...
FOTOSTART je celoroční fotosoutěž, která je otevřená pro každého příležitostného f...
Organizace Spojených národů prohlásila rok 2017 Mezinárodním rokem udržitelného ce...
6.10.2017 04:35 | PRAHA (ČTK)
Do dvou let má vzniknout společná evropská databáze výrobků, které obsahují toxické látky. Informace z ní lidem zprostředkuje mobilní aplikace, která po naskenování čárového kódu ohlásí, zda je výrobek na seznamu a proč. Na databázi začaly minulý měsíc pracovat evropské úřady spolu s nevládními organizacemi a akademickými pracovníky. Za Česko se projektu účastní nezisková organizace Arnika, která o tom informovala v tiskové zprávě.
Na seznamu rizikových výrobků se mohou octnout nejrůznější předměty. Toxické látky se v minulosti našly například v dětských hračkách, nádobí, obuvi, ošacení nebo školních potřebách. "Nejčastěji se jedná o ftaláty, těžké kovy, azobarviva nebo dioxiny, z nichž mnohé patří mezi karcinogeny," uvedla Arnika v tiskové zprávě.
Informaci o škodlivých látkách v koncentraci nad 0,1 procenta si nyní musí dodavatelé vzájemně sdělovat. Problém je ale v tom, že tato informace se ke spotřebitelům nedostane. O obsahu toxických látek se dozví pouze ten, kdo se s dotazem obrátí na výrobce či prodejce. Na odpověď má dotázaný ze zákona 45 dnů, a pokud výrobek toxickou látku neobsahuje, odpovědět vůbec nemusí.
Databáze spojená s mobilní aplikací by to měla změnit. Stačí, aby spotřebitel naskenoval čárový kód výrobku, o který se zajímá, a ihned se dozví, zda obsahuje toxické látky. Něco podobného už funguje v Německu a v Dánsku. "Inspirací se stala německá aplikace TOXFOX, kterou si stáhlo 1,3 milionu uživatelů. Lidé si jejím prostřednictvím denně ověřují obsah nebezpečných látek u neuvěřitelných 40.000 výrobků," uvedla Karolína Brabcová, vedoucí spotřebitelských kampaní v Arnice.
Aplikace má být dostupná na jaře 2019. Projekt vede německá agentura pro životní prostředí Umwelt Bundesamt a zapojilo se do něj 20 organizací z 13 zemí Evropy.