Pokusy malých vědátorů

14.6.2022

V pátek 10. června 2022 se na Gymnáziu Františka Živného v Bohumíně uskutečnila aktivita pod názvem „Bádáme společně“ v rámci projektu „Lepší klima pro Bohumínsko“. Jednalo se o společnou badatelsky orientovanou výuku, kdy studenti septimy připravili různá pozorování pro žáky základních škol. Během dopoledne se v chemické laboratoři vystřídaly skupinky žáků sedmých a osmých ročníků ZŠ Skřečoň, ZŠ Masarykova a ZŠ ČSA.

Na úvod nejprve gymnazisté předvedli několik efektních pokusů a pak se do práce aktivně zapojili také žáci základních škol. Pracovní týmy absolvovaly pod vedením Mgr. Ludmily Hrbáčové program, při němž se rozhodně nenudily. Žáci si vyzkoušeli vytváření rozmanitých struktur, které se podobaly „chemickým rostlinám“ při postupném růstu krystalů, napsali si vzkazy „tajnými inkousty“ a podíleli se na získávání čistého stříbra a drobných zlatě se třpytících krystalků. Také další experimenty přispěly zábavnou formou k doplnění a rozšíření informací, které se budou hodit při další výuce.

Pracovní setkání studentů a mladších žáků proběhlo v příjemné atmosféře a bylo hosty velmi pozitivně hodnoceno. Na závěr účastníci aktivně prožitého dopoledne obdrželi malou odměnu v podobě drobných sladkostí a všichni se rozcházeli s pocitem účelně stráveného času a bohatší o nové poznatky.

Všem zúčastněným děkujeme za profesionální přístup a přejeme hodně chuti a elánu do dalšího bádání a experimentování, které podporuje fakt, že i přírodní vědy jsou nejen zajímavé, ale mohou být i zábavné.        

                                                                                                                                          Mgr. Ludmila Hrbáčová

Zpět

Partneři školy