Exkurze do Lidic, Terezína a Příbrami
Ve dnech 2. – 3. května se třídy kvarta a kvinta našeho gymnázia zúčastnily zájezdu do Lidic, Terezína a pracovního tábora Vojna u Příbrami. Hlavní náplní exkurze byla návštěva Malé pevnosti Terezín, která je známá především jako věznice politických vězňů během druhé světové války. Měli jsme tak možnost zhlédnout prostory a otřesné podmínky, ve kterých vězni žili, pracovali a dokonce i tzv. samotky bez oken, v nichž vězni postupně přišli o zrak a někteří z nich zemřeli. Vybrané odvážlivce z našich tříd dokonce průvodce na třicet sekund do jedné z cel zavřel. Dozvěděli jsme se také, že v jedné z těchto cel byl uvězněn Gavrilo Princip, který byl atentátníkem na následníka rakouského trůnu Františka Ferdinanda d’Este, což, jak je všeobecně známo, se stalo záminkou pro rozpoutání 1. světové války. Zajímavým místem byly i terezínské úzké, tmavé chodby vybudované za doby císařovny Marie Terezie, kdy Terezín sloužil jako vojenská pevnost.
Poté jsme navštívili přilehlé město Terezín, ve kterém bylo během 2. světové války zřízeno židovské ghetto. Prohlédli jsme si i Magdeburská kasárna s expozicí zachycující každodenní život obyvatel ghetta.
Druhý den nás čekala návštěva Lidic a Památníku Vojna u Příbrami. V Lidicích jsme měli možnost navštívit tamní muzeum, připomínající tragický osud jejich obyvatel. Zhlédli jsme zde krátký dokument, jehož obsahem bylo vyprávění přeživších lidických dětí o jejich následujících osudech. Stejně silně na nás zapůsobil i samotný Památník dětských obětí války.
Po obědě v jídelně příbramského gymnázia jsme navštívili Památník Vojna u Příbrami, nacházející se v prostorách bývalého tábora Vojna. Zde jsme si mimo jiné prohlédli velitelství tábora, ubytování pro vězně, trestanecké samotky (tzv. korekce), ošetřovny, kulturní dům a dozvěděli se mnoho zajímavého o samotném fungování tábora za totalitního režimu. Poté následovala již jen sedmihodinová cesta domů a naše dvoudenní exkurze byla u konce.
Pokud mělo být cílem exkurze poukázat na to, že v nedávné minulosti prošlo české území složitým obdobím plným útisku, nesvobody a pronásledování, tak se to jednoznačně podařilo.
Děkujeme Mgr. Janě Sladké za naplánování a organizaci exkurze.
Ondřej Lisztwan, student kvinty