Exkurze do Würzburgu
Tento školní rok získalo šest studentů našeho gymnázia možnost vycestovat na šest dnů do Německa. Pobyt byl částečně financován sdružením Acekrmann-Gemainde, se kterým dlouhodobě spolupracuje paní učitelka Jana Sladká. Ta se rozhodla tuto možnost přednostně nabídnout studentům, kteří se v minulém školním roce zúčastnili školního kola konverzační soutěže v německém jazyce.
Pondělí 23. 9.
Je po páté hodině ranní a odjíždíme od školy do Olomouce. Odjezd byl v důsledku povodní velmi komplikovaný, nejezdí vlaky, doprava autobusy se jeví jako nespolehlivá. Tuto složitou situaci vyřešil pan ředitel objednáním minibusu do Olomouce, čímž nám velmi pomohl. Cesta vlakem do Prahy proběhla zcela bez problémů. V Praze na nádraží jsme si nechali kufry a udělali si procházku po Praze, viděli jsme například Obecní dům, jenž je postaven v secesním stylu. Odtud jsme pokračovali po Královské cestě na Malou Stranu. Viděli jsme mnoho historických památek. Velmi se mi líbil mimo jiné Dům U Černé Matky Boží, který je vrcholným dílem kubismu.
Ve 12:30 odjíždíme z ÚANu Praha Florenc. Do Würzburgu jsme dojeli kolem dvacáté hodiny. Byli jsme ubytováni v rodinách. Dva z nás u pana Horsta Hübla, který nás celým týdnem provázel.
Úterý 24. 9.
Dnes nás paní průvodkyně provedla interiéry radnice a seznámila nás s historií města. V budově radnice ukázala, mimo jiné, model města, jenž nám ukazoval, jak vypadalo město Würzburg po sedmnáctiminutovém bombardování 16. 3. 1945, při němž bylo zničeno 90 % centra města.
Na procházce městem jsme navštívili například Marienkapelle – katolický kostel postavený v gotickém stylu, odpoledne jsme se pěšky vydali k poutnímu kostelu Navštívení Panny Marie, známému jako Käppele, který byl postaven dle návrhu architekta Balthasara Neumanna.
Středa 25. 9.
Navštívili jsme pamětní místo zasvěcené fyziku Wilhelmu Conradu Röntgenovi v budově bývalého Fyzikálního ústavu Würzburské univerzity, kde Röntgen v roce 1901 objevil rentgenové záření. Pan Horst, který vystudoval matematiku a fyziku na univerzitě ve Würzburgu, nám podrobně vysvětlil, jak Wilhelm Röntgen záření objevil.
Kolem jedenácté hodiny jsme došli do St. Ursula-Schule, kde jsme se byli podívat na hodině angličtiny a následně němčiny.
Navštívili jsme také katedrálu svatého Kiliána, ve které jsou v hlavním oltáři uchovány lebky světců Kiliána, Kolonata a Totnana.
Následovala procházka k pevnosti Marienberg. Obešli jsme si hradby a zavítali do nedalekého parku. Poté jsme se vrátili na hradby, počkali, až zapadne slunce a užili si nezapomenutelný výhled na světly osvícené město.
Čtvrtek 26. 9.
Od 10 hodin ráno jsme měli velice poutavou komentovanou prohlídku v Židovském muzeu ve Würzburgu. Součástí byla i návštěva synagogy.
Navštívili jsme také Rezidenci – barokní palác, jenž sloužil jako rezidence würzburského knížete-biskupa. Následně jsme měli volný čas.
Pátek 27. 9.
Poslední den před odjezdem jsme navštívili vodní elektrárnu Erlabrunn. Někteří z nás se ještě před srazem stihli podívat k erlabrunnské kapli, od které byl krásný výhled. Měli jsme to štěstí vidět loď, která zrovna proplouvala zdymadlem.
Od elektrárny jsme se prošli do města Veitshöchheim. Poté jsme se prošli v zámeckém parku. Následně jsme byli pozváni na zmrzlinu a po zmrzlině se vydali k synagoze. Do Würzburgu jsme se vrátili netradičně, a to po Mohanu na lodi. Ke konci plavby jsme všimli, že na Fridensbrücke ve Würzburgu jsou vlajky různých států, včetně vlajky České republiky. Tyto vlajky patří státům, jejichž města jsou partnery Würzburgu, například město Trutnov.
Večer jsme si u jednoho z našich hostitelů užili společně strávený čas a rozloučili se s celým týdnem.
Sobota 28.9
Den odjezdu. Den, který bychom všichni rádi oddálili, ale bohužel to nešlo. V 10:40 jsme už vyráželi a byla před námi dlouhá sedmihodinová cesta. V 18:19 jsme vyjeli z Prahy do Bohumína. Cesta byla dlouhá a únavná, ale bez komplikací.
Tschüss Würzburg!
Pavel Bajgar