Erasmus+

Je 5.50, pondělí 14.10., 10 žáků bohumínského gymnázia přichází na vlakové nádraží, kde je už čekají Mgr. Olga Šaterová a Mgr. Andrea Nadažyová. Všichni společně vyráží vlakem směr slovenský Martin, aby se zúčastnili vzdělávacího programu v rámci Erasmu.
 
Hostitelskou školou bylo Evanjelické gymnázium v Martině, které připravilo celotýdenní program na téma Voda.
 
V pondělí po příjezdu a po uvítání zástupkyní hostitelské školy paní Mgr. Zuzanou Gombárskou začalo seznamování českých a slovenských žáků formou "speed date", rozdělení do smíšených týmů a tvorba loga projektu. Před obědem pan doktor Adrian Kacian v prostorách školy pověděl něco o historii samotného Martina a evanjelické školy. Odpoledne patřilo prezentacím vytvořených log, výběru toho nejlepšího a příprava s Mgr. Miroslavom Škovierom na další dny projektu formou kvízu. Po ubytování a večeři v penzionu následovala procházka, objevování ulic a uliček města. 
 
Úterý ráno odchod na zastávku Štadión a odtud odjezd do Šútova, a pak pěšky k Šútovskému vodopádu. Cestou a také u samotného vodopádu proběhl sběr přírodního materiálu do odběrových zkumavek. Následovalo focení, a tak se při zpáteční cestě muselo přidat do kroku, aby se stihl vlak do Vrútek a mohlo se po obědě pokračovat v dalším programu. V čistírně odpadních vod byl zápach po funkčních bakteriích a chemikáliích, jinak ale spousta nových informací. Večer ještě proběhl neplánovaný volejbalový turnaj smíšených družstev.
 
Středa patřila výpravě do Vodního díla Žilina, kde byla možnost si prohlédnout chod celé vodní elektrárny. Tentokrát měl všechno pod kontrolou učitel Mgr. Norbert Chrastina. Následovalo osobní volno, které se využilo k prohlídce města. Po příjezdu do Martina krátký odpočinek, večeře a návštěva Komorního divadla s úžasným představením Hráči.   
 
Ve čtvrtek už 7.30 odjezd směr Tatry - Štrbské pleso. Cestou autobusem tam i zpět proběhlo hodnocení vzhledu i chuti celkem pěti českých a slovenských minerálek. "Someliér" Miroslav Škovier minerálky rozléval a představoval. Vítězkou se stala slovenská Tatra, česká Vincentka byla až třetí. Procházka kolem jezera, dopolední káva a odjezd do Liptovského Mikuláše, poobědvat a podívat se na sportovní areál vodního slalomu Dukly. 
 
V pátek ráno nejprve proběhlo tzv. Stíšenie, což je shromáždění žáků, učitelů a vedení školy, kde si řeknou potřebné informace k dalším dnům a na závěr se pomodlí. V tento poslední den programu došlo na plnění úkolů v laboratoři, kdy žáci absolvovali aktivitu STEM. Výsledkem bylo tvoření vodního mechanického a biologického filtru, mikroskopování vzorků ze Šútovského vodopádu. Po obědě ve školní jídelně došlo ke zhodnocení celého týdne formou online dotazníků, poděkování a rozloučení se. Pak už jen autobus, vlak a vlak, 18.20 výstup na vlakovém nádraží v Bohumíně.
 
Záměrem celého vzdělávacího programu bylo nejen získání nových znalostí a informací, ale hlavně komunikace, spolupráce, vznik nových přátelství českých a slovenských žáků, i jejich učitelů.
 
Program byl uskutečněn s akreditací Moravskoslezského kraje jako koordinátora konsorcia v oblasti školního vzdělávání v rámci programu Erasmus+ s registračním číslem 2023-1-CZ01-KA120-SCH-000187994.
Tématem skupinové mobility byla „Voda“, které je součástí vzdělávacího programu, jehož cílem je „Čistější a zelenější kraj“ se zaměřením na environmentální výchovu, vzdělávání a osvětu v souvislosti s polytechnickým vzděláváním. 
 
Mgr. Olga Šaterová a Mgr. Andrea Nadažyová
 
 Funded by the European Union

Zpět

Partneři školy