Jak neudělat z Vánoc jen svátek konzumu

Je moc smutné, jak se z dnešních Vánoc staly svátky nekontrolovatelného konzumu a plýtvání.  Odpadkové koše přetékají všemožnými obaly, foliemi, levnými rozbitými drobnostmi z Asie a dokonce i nechtěnými dárky, starým oblečením a hračkami (však jsme od Ježíška dostali ty novější verze).

Nemusíme se na tom ale podílet. S trochou plánování a kreativity dokážeme drasticky snížit množství odpadu nejen o svátcích, ale zároveň přestaneme zatěžovat naše domovy hromadou nepotřebných věcí, svá těla zbytečnými toxiny a ulehčíme tak ve výsledku planetě.

Objevme (staré dobré) bezobalové nakupování.

Naštěstí se vracejí malé obchůdky, kde nakoupíte ovoce a zeleninu, luštěniny, ořechy apod. dle váhy a dokonce i bez obalu – do plátěných sáčků vhodných na více použití nebo do vlastní nádoby. Snížíte tak množství obalů, hlavně plastů. Zkrátka nakoupíte pouze tolik, kolik spotřebujete, a nepodporujete přitom nekonečné plastové obaly v supermarketech, které jsou navíc toxické pro naše zdraví.

Navštívit můžete samozřejmě lokální farmářské trhy nebo si nechte domů poslat bio bedýnku.

Stará dobrá síťovka toho ještě hodně unese. Ekologické látkové tašky jsou pratelné a pojmou až 30 litrů – složené se vejdou i do té nejmenší kabelky. Na nákupy s sebou přibalte i vlastní znovupoužitelné pytlíčky na zeleninu, pečivo nebo třeba ořechy.

Prodej balených vod v PETkách nepodporujte.

Víte, že přefiltrovaná kohoutková voda je mnohem zdravější než balená minerálka plná chemikálií? Trávíte-li svátky na chalupě nebo mimo dosah pitné vody, místo nákupu plastových kanystrů zvažte investici do přenosného zero-waste filtru. Vodu pak můžete bez obav čerpat i z potoka.

Taktéž zredukujete množství obalů na skládkách výrobou domácích limonád i rostlinného mléka z vloček či ořechů. Zaručeně budou zdravější a chutnější.

Nakupujte pouze tolik, kolik spotřebujete.

Chce to trochu plánování. Vyplatí se kupovat potraviny, které se dají skladovat a spotřebovat i po svátcích. Zamezíte tak plýtvání a zbytečným výdajům. Potraviny v lednici není zapotřebí balit do fólie na jedno použití – pokud nemáte speciální (nejlépe skleněné) uzavíratelné krabičky, bohatě stačí mísu s bramborovým salátem překrýt talířem.

V kuchyni – látkové útěrky místo papírových. Není tu žadná věda. I při mnohonásobném praní mají nizší ekostopu, než papírové na jedno použití (myslete na stromy).

Na úklid Bohatě postačí soda a ocet. Zredukujete tak nejen plastové obaly, ale ulevíte i rybám v řece od úklidové chemie. Totéž platí také pro čisté prádlo. Není nad kus mýdla nebo ekologický, vysoce koncentrovaný prostředek na praní.

A co by byly Vánoce bez stromku? Opravdový v květináči – kupovaný nebo půjčený, imaginární, upcyklováný, upečený – je to jen na vás. 

I ten nejlepší vánoční dárek by bez pěkného obalu nebyl tak úplně dárkem – chyběl by mu ten kouzelný okamžik překvapení a radost z odhalení v očích obdarovaného. Proto je vhodné zaměřit se na to, jaký materiál pro balení použijeme. Nejhorší volbou je nová role barevného papíru získaná odlesňováním. Nic nám nebrání vyzdobit dárky podle naší fantazie. Nejlepší alternativou je použití obalů z loňska, přírodních stuh z lýka nebo materiálů, které už v domácnosti máme.

Není papír jako papír

Osud balícím papírům všeobecně nezávidíme – obvykle končí bezděčně hned na Štědrý den v koši. Takové lesklé luxusní role a mašličky se velice  obtížně recyklují, kvůli použití metalických barev a lakování mohou také uvolňovat nebezpečné látky. Papírny vůbec patří k velkým znečišťovatelům životního prostředí – a to je určitě o důvod navíc, proč papírem neplýtvat.    

Dejte přednost obyčejnému recyklovanému papíru (havana nebo šedák). I když na první pohled nevypadá nijak „svátečně“, svůj šedý balíček můžete ozdobit dle libostí –  vyšít, orazítkovat vánočními motivy, ozdobit bambulemi, přírodním materiálem, adventními symboly či oblíbenými rodinnými fotografiemi. 

Náš tip: Moooc pěkné balící papíry s potiskem  a krabičky z recykla prodává značka BeNice

Pro balení dárků také skvěle poslouží noty, novinový papír nebo staré mapy a komiksy. Zaleží, komu je dárek určen.  

Náš tip: Zero-waste tip: Vytvořte si vlastní razítko na papír! Postačí vám jen brambora, vykrajovátko na cukroví a barva, dokonce i potravinářská.

Papírem to rozhodně nekončí – vždyť pohoštění můžete schovat do všemožných obalů od potravin, šperk do ořechové skořápky, hromadu drobných dárků umístíte do sklenice, plechové dózy nebo tubusu. Na malé dárky se perfektně hodí ozdobená rulička od toaletního papíru, na ty střední – krabice od obuvi. Určitě jste letos něco objednali přes internet. Tak doufáme, že jste si nějaké kartony schovali (složené vždy máme v zásobě a vůbec nezabírají místo)...  

Celý článek je na : https://www.ekovanoce.cz/vanoce-bez-odpadu/

Kopírovala a předala dál ve známost: Pastuchová

Zpět

Partneři školy