VÝTVARNÁ, LITERÁRNÍ A FOTOGRAFICKÁ SOUTĚŽ PRO ŽÁKY
Klub ekologické výchovy z.s.
ve spolupráci s Českou komisí pro UNESCO
vyhlašuje
26. ročník výtvarné soutěže
21. ročník literární soutěže
a
14. ročník fotografické soutěže
2023
Téma: Příroda i člověk utvářejí světové i národní dědictví
Koncem loňského roku 16. listopadu 2022 uplynulo 50 let od přijetí Úmluvy o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Světovým dědictvím jsou označovány kulturní a přírodní památky po celém světě, které byly pro svou jedinečnost vybrány organizací UNESCO a zapsány na Seznam světového dědictví. Na tomto seznamu se nacházejí nejrůznější budovy, hory, jezera, národní parky, ale i celá města. Podle Úmluvy o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví z roku 1972 jsou smluvní státy, na jejichž území se dané památky nachází, zavázány jejich ochranou. Také Česká republika má řadu památek zapsaných na tento seznam např. Český Krumlov, Litomyšl, Telč, Holašovice, Kroměříž. Do Seznamu se dostalo před 30 lety i hlavní město ČR Praha.
Pro účely Úmluvy jsou za kulturní dědictví považovány např. památníky, budovy, výtvory člověka či kombinovaná díla přírody a člověka. K přírodnímu dědictví pak patří např. přírodní lokality, přírodní jevy tvořené fyzickými a biologickými útvary, geologické a fyziografické útvary
Jedinečné kulturní a přírodní dědictví najdeme také na řadě dalších míst, tedy ve Vaší obci, městě, kraji v České republice. Jejich vyhledání, výtvarné ztvárnění či fotografická dokumentace je tématem letošního ročníku soutěže. K jedinečným a pozoruhodným místům náleží také různé pověsti, legendy i pohádky. Místa inspirovala také hudební skladatele, spisovatele a další tvůrce především uměleckého zaměření.
Na co se tedy v letošním ročníku soutěže konkrétně zaměříme?
Výtvarná soutěž
v Přírodní výtvory v našem kraji (České republice) – skály, lomy, zajímavé přírodní úkazy
v Dědictví vytvořené člověkem – historické, moderní, zajímavé a jedinečné
v Geoparky České republiky – zobrazení jedinečností vytvořených přírodou
v Návrh loga pro vyhlášená témata
v Návrh propagačních materiálů (leták, informační tabule).
Literární soutěž
v Přírodní výtvor jako námět pro vznik legend a pověstí
v Přírodní výtvory jako inspirace pro výtvarníky, hudební skladatele a spisovatele
v Můj nezapomenutelný zážitek při rybaření
Fotosoutěž (k fotografiím je potřeba přiložit i komentář)
v Zajímavé objekty vytvořené neživou přírodou
v Méně známé výtvory člověka v našem městě, obci nebo kraji
Pozn: Komentář se bude týkat zdůvodnění výběru objektu, záměru jeho propagace.
Literární, výtvarná i fotografická soutěž je určena pro všechny žáky základních a středních škol, kolektivních členů Klubu ekologické výchovy. Posláním soutěže je podporovat, rozvíjet a prezentovat literární a výtvarnou či fotografickou tvorbu v kontextu vyhlášeného tématu.
Literární i výtvarné práce budou zařazeny podle věku soutěžící do kategorií:
- kategorie – I. stupeň ZŠ (6–11 let)
- kategorie – II. stupeň ZŠ a nižší ročníky víceletých gymnázií (12 – 14 let)
- kategorie – SOŠ, SOU, Gymnázia (15–18 let)
Literární práce:
Literární útvary a žánry: poezie, próza, úvaha, vyprávění, povídka, legenda, pohádka, pověst
Rozsah práce: max. 2 strany A4
Každá práce musí být označena (na poslední zadní straně) identifikačním štítkem.
Výtvarné práce:
Volná výtvarná technika: kresba, grafika, malba, kombinovaná technika, fotografie.
Požadavky na zpracování výtvarných prací: Zaslané práce by neměly být přehýbané. Nejsou vhodné trojrozměrné, prostorové, zarámované nebo zasklené práce. Na zadní straně každého díla musí být identifikační štítek. Formát maximálně do velikosti A0. V případě pastelových barev je třeba pastel zafixovat. Díla neposílejte v elektronické podobě na CD nosičích. Práce do soutěže za školu vyberte, nezasílejte práce celé třídy, ale vyberte ty nejzdařilejší !!!!
FOTO práce:
Do soutěže je možné přihlásit i klasické fotografie a digitální fotografie, barevné i černobílé snímky. Fotografie by měly posloužit k propagaci regionu, města, obce, významné přírodní lokality. Měly by být spojeny s prvky marketingu a doplněny komentářem (důvod výběru, marketingový záměr) Digitální fotografie by měly být vyhotoveny jako klasická fotografie na fotocitlivém materiálu nebo vytištěné na inkoustové tiskárně na fotografickém papíře pro inkoustové tiskárny. Maximální počet fotografií na jednoho soutěžícího je 2 ks. Minimální rozměr 13 x 18 cm, maximální rozměr je 30 x 40 cm. Fotografie posílejte bez paspart a rámečků. Na zadní stranu každé fotografie připněte identifikační štítek. Fotografie neposílejte v elektronické verzi ani negativy.
Zaslané práce musí splňovat požadované technické podmínky (formát, kvalita). Zasláním práce autor souhlasí i s jejím dalším nekomerčním využitím např. vernisáže, putovní výstavy v rámci aktivit KEV.
Vyhodnocení soutěže se uskuteční v červnu 2023 (termín bude upřesněn) na Ministerstvu zahraničí ČR, kam budou autoři a pedagogové vyhodnocených prací pozváni.
Další informace získáš u Mgr. Jany Pastuchové