Vysoké školy


Nabídka konzultací s kariérovým poradcem na gymnáziu

I v letošním školním roce mohou studenti gymnázia navštívit konzultační hodiny kariérového poradce na gymnáziu. Studenti tak mohou probrat nejen směr  své další profesní kariéry - tedy konzultovat výběr typu vysoké školy, ale mohou také probrat volbu seminářů v dalších ročnících, pohovořit si o svých studijních problémech a najít společně možná řešení.

Termíny pro oktávu a 4.A byly zaslány e-mailem, ostatní studenti se mohou hlásit e-mailem či osobně v kabinetu biologie u Mgr. Magdy Konetzné.

Těším se na naši spolupráci.

Magda Konetzná


Gaudeamus 2023

Gadeamus Brno - podzim 2023.


LETNÍ ŠKOLA KATEDRY BIOLOGIE A EKOLOGIE PŘÍRODOVĚDECKÉ FAKULTY OSTRAVSKÉ UNIVERZITY

Ve dnech 7. až 11. srpna 2023 se naše žačky Adélka Dluhá a Hanka Čepeláková zúčastnily letní školy OU, kterou pořádala Katedra biologie a ekologie.  Byť byly stále prázdniny, tak obě žačky (budoucí septimánky) trávily své volné dny vzděláváním. Během pěti dnů se učily pracovat s informacemi, zpracovávat bioinformatická  a biostatistická data, pracovat v laboratořích s moderní laboratorní technikou a absolvovaly terénní exkurze.

Nejen že děvčata mohou své nabyté znalosti zúročit v dalším studiu, ale určitě bylo pro ně také velmi přínosné  seznámit se se zázemím i vyučujícími na této fakultě, kde by v budoucnu mohly pokračovat ve studiu.

Mgr. Jana Pastuchová, Mgr. Magda KonetznáDny otevřených dveří na VŠ on-line

 

Většina vysokých škol v České republice nabízí Dny otevřených dveří on-line na daných odkazech nebo pouze informace na webových stránkách škol. 

Zde přehled a filtrování vysokých škol v ČR:

https://www.vysokeskoly.com/terminy-dnu-otevrenych-dveri-1/


Web o Scio testech

https://oscio.cz/


Gaudeamus

Prezentace vysokých škol:

https://gaudeamus.cz/brno


Časopis KAM PO MATURITĚ on-line


Ke stažení:


10 rad, jak přežít maturitu (zdroj: www.vysokeskoly.cz)

Sotva jste poprvé v tomto školním roce usedli do lavic a už byste měli řešit maturitu? Květen se sice zdá být daleko, reálně ale až zas tolik času nezbývá. Přinášíme vám deset rad, jak poslední rok na střední škole zvládnout co nejlépe.

1. Školní rok si rozvrhněte
Možná si říkáte, že dlouhodobé plány nemají smysl, v případě maturity je však opak pravdou. „Na začátku školního roku jsem si vytvořila tabulku s tím, co bych každý měsíc chtěla do školy zvládnout,“ vysvětluje čerstvá maturantka Kamila S. (19) ze Střední zdravotnické školy 5. května v Praze, která zkoušku složila na druhý pokus v září. „Rozvrhla jsem si vypracování jednotlivých maturitních otázek i následné učení. Vyplatilo se to. Neměla jsem pak pocit, že nic nestíhám.“ Její slova potvrzuje i mluvčí Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT) Jan Pohanka: „Nejlepší je připravovat se průběžně, protože zkouška ověřuje znalosti a dovednosti získané během studia na střední škole.“

2. Dělejte si cvičné testy
Webové stránky www.novamaturita.cz byste měli znát. Najdete tam totiž vzorová zadání maturitních testů z předešlých let. „Je dobré si pár testů vyzkoušet. Pochopíte systém otázek a nebudete potom při zkoušce překvapení. Zároveň zjistíte, v čem máte rezervy, a můžete na nich dále pracovat,“ radí Kamila.

3. Čtěte
Didaktické testy z českého jazyka a cizích jazyků jsou koncipovány částečně tak, abyste prokázali, že dokážete porozumět psanému textu. To si nejlépe natrénujete četbou knih. „Rozšíříte si slovní zásobu a postupně se naučíte číst rychleji, což vám velmi pomůže nejen u didaktických testů, ale i u písemné práce,“ tvrdí Kamila. „U slohových cvičení se vždy držte zadání, rozlišujte malá a velká písmena a piště vlastní text,“ doplňuje ještě mluvčí CERMATu Jan Pohanka. „Text očividně převzatý nemůže být hodnocen.“

4. Pomáhejte si se spolužáky
Pokud víte, že jsou vaši spolužáci pečliví, můžete se ve třídě domluvit na kolektivním vypracování maturitních otázek. Každý z vás si vezme třeba pět okruhů, které zpracuje, a následně je poskytne ostatním. „Jestliže budete mít pocit, že je některá z otázek nedostatečně vypracovaná, můžete si ji jednoduše doplnit. Nezabere vám to tolik času, jako kdybyste ji celou předělávali,“ říká maturantka Kamila.

5. Shánějte informace
Nejste si jistí, jak celá zkouška bude probíhat? Snažte se získat co nejvíc informací buď přímo od organizátora maturity, nebo od svých kantorů. „CERMAT vydává své informační materiály, tedy Maturitní zpravodaje a Žákovského průvodce maturitní zkoušky,,“ doporučuje mluvčí společnosti Jan Pohanka. „Pokud bych to měl konkretizovat, tak už v listopadu je třeba řešit přihlašování k maturitě a po Novém roce se postupně zajímat o úskalí jednotlivých dílčích zkoušek a o pravidla jejich konání.“

6. Odpočívejte
Nemůžete celý rok ležet v učení! Do svého plánu zařaďte i oddechové aktivity. Provětrejte si hlavu při sportu, vyražte s přáteli na koncert a užívejte si poslední rok na střední škole. „Relaxace je velmi důležitá. Pokud si svůj čas dobře rozvrhnete, ani nebudete mít pocit, že vám kvůli zábavě utíká učení.“

7. Sledujte filmy v originálním znění
Skládáte-li zkoušku z cizího jazyka, máme tu pro vás jednu „studijní techniku“, které jistě přijdete na chuť. Pouštějte si filmy v originálním znění. Zní to sice banálně, ale při sledování si rozšíříte slovní zásobu a zároveň budete trénovat na poslechovou část testů. „Pokud filmu i tak nerozumíte, stáhněte si cizojazyčné titulky,“ doplňuje Kamila.

8. Nechte se „vyzkoušet“
Před ústní zkouškou si doma zahrajte na školu. Požádejte rodiče, aby vám sehráli zkušební komisi. Dejte jim seznam otázek a časomíru, aby vám mohli stopovat patnáctiminutový limit. „Pomáhá to, protože si vyzkoušíte mluvit spatra. Před rodiči navíc jistě budete mít trému, takže budete skoro úplně věrně simulovat situaci, která při maturitě nastane,“ říká Kamila. Pokud rodiče nemají čas, nahrajte sami sebe na diktafon a záznam si pak pusťte.

9. Před komisí vypadejte dobře
Na den samotné zkoušky se pořádně vyspěte. Pro uklidnění si můžete uvařit třeba bylinkový čaj. Na maturitu se vhodně oblékněte a upravte. Před komisi nechoďte se svěšenou hlavou a uslzenýma očima. „Na někoho pláč může zabrat, na druhého může mít opačný efekt a sebelítostí komisi spíše rozhořčíte,“ popisuje situaci Kamila. „Proto je dobré mít před zkouškou respekt, ale zároveň si zdravě věřit. Je to težké, ale jde to.“

10. Pokud to nevyjde, odvolejte se
Jestliže jste i přes veškerou snahu obdrželi výsledky, z nichž vám zatrnulo, nemusíte ještě házet flintu do žita. „Můžete využít možnosti odvolat se proti výsledku na ministerstvo školství, popřípadě na CERMAT, který testy připravuje,“ uvádí Kamila, která sama možnosti využila. „V testu musíte najít buď chybu či nejasnost v zadání nebo chybně opravený výsledek. Je to sice sázka do loterie – někomu to vyjde a někomu ne – ale proč to nezkusit?“ Když ani odvolání nevyjde, nezoufejte. Ke zkoušce můžete jít opět v září. Třeba tak, jako Kamila.

Autorka: Nikola Staňková

Partneři školy